Bilkent Üniversitesi Hakkında

Bilkent Üniversitesi, Ankara’da bulunan özel bir üniversitedir. 1984 yılında, Prof. İhsan Doğramacı tarafından yükseköğretim ve araştırma alanlarında ileri seviyede çalışmalar yapmak maksadıyla kurulmuştur. Kendisi de akademisyen olan Prof. Doğramacı, daha önce de çok sayıda kamu yükseköğretim kurumunun kurulmasına katkıda bulunmuştur. Prof. Doğramacı, Ankara Üniversitesi rektörlüğü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığı ve Hacettepe Üniversitesi’nin kurucusu olarak Türkiye’deki akademik kurumların gelişim ve oluşumlarında çok önemli bir rol oynamıştır.

Bilkent, ülkede kurulan ilk özel vakıf  üniversitedir. Bilkent Üniversitesi 1986 yılında ilk öğrencilerini kabul etmiştir. Halen on fakülte ve üç yüksek lisans enstitüsü bünyesinde 12.000′ in üzerinde öğrencisi bulunmaktadır. Öğrenci topluluğunun içerisinde 60 farklı ülkeden uluslararası öğrenciler ve değişim öğrencileri yer almaktadır . Bilkent’te öğrenim gören öğrencilerin yaklaşık %64’ü çeşitli burslardan yararlanmaktadır.

Üniversitenin öğretim kadrosu, 37 farklı ülkeden gelen akademik personeli barındırır. Bu kadro çoğunlukla Avrupa ve Kuzey Amerika’da saygın kariyerler edinmiş akademisyenlerden oluşmaktadır. ISI Citation Indexes’e göre Bilkent, öğretim üyesi başına yayınlanan makale sayısında Türkiye’deki üniversiteler arasında her zaman üst sıralarda yer almaktadır.

Öğretim kadrosu içerisinde dünyaca ünlü akademisyenler barındıran Bilkent, birinci sınıf tesis ve olanakları ile Türkiye’nin en parlak öğrencilerinin çoğunu çekmeye devam etmektedir. Bilkent Üniversitesi beş farklı kıtada kariyerlerine devam eden 55.000 mezunuyla gurur duymaktadır.