PROGRAMA GENEL BAKIŞ

Festival 20 Haziran – 27 Haziran tarihleri arasında bir hafta sürecektir. Tüm katılımcıların, konuk sanatçılar, personel ve piyano bölümü öğretim üyelerinin en geç 19 Haziran Pazar gününe kadar gelmeleri rica olunur. Program aşağıdaki gibidir:

Festival Programı

Pazartesi, 20 HaziranSalı, 21 HaziranÇarşamba, 22 HaziranPerşembe, 23 HaziranCuma, 24 HaziranCumartesi, 25 HaziranPazar, 26 Haziran
9:00 Seminer: Sahne Deneyimi
10:00 Ders IDers IDers IDers IDers IGezi ve Dinlenme
10:50 Ders IIDers IIDers IIDers IIDers IIGezi ve Dinlenme
11:40 Ders IIIDers IIIDers IIIDers IIIDers IIIGezi ve Dinlenme
12:30 Öğle YemeğiÖğle YemeğiÖğle YemeğiÖğle YemeğiÖğle YemeğiÖğle YemeğiÖğle Yemeği
13:30 Ders IVDers IVDers IVDers IVDers IVGezi ve Dinlenme
14:20 Ders VDers VDers VDers VGezi ve Dinlenme
15:20 Seminer: Barok Müzik İcrasıMasterclass: ChoMasterclass: GelenbeMasterclass: BrobergMasterclass: VoskresenskiiGezi ve Dinlenme
18:00 Akşam YemeğiAkşam YemeğiAkşam YemeğiAkşam YemeğiAkşam YemeğiKonuk Sanatçılar ile Akşam YemeğiAkşam Yemeği
20:30 Açılış Konseri: Konuk SanatçılarResital: BrobergKapanış Konseri: Katılımcılar

Giriş

Festivalde sizlere dersler, ustalık sınıfları, konserler ve çevrimiçi seminerlerden oluşan heyecan verici bir program hazırladık. Öğrencilerin enstrümanlarıyla ilgili çeşitli etkinlik ve derslere katılımları arttıkça daha iyi öğrendiklerine inanıyoruz. Yukarıdaki temsili plandan da görülebileceği üzere, günlük programlar mümkün olan en verimli şekilde maksimum etkinlik sayısına izin verirken, festival katılımcılarına ve fakülte konuk sanatçılarına aşırı yüklememeye dikkat ederek özenle düzenlenmiştir.

Dersler

Dersler 40 dakikalık eğitim süresi içinde yapılır. Tüm dersler arasında 10 dakika ara verilecektir. Her aktif katılımcı, festival süresince 4 ders alır. Her öğrencinin dersi farklı bir eğitmen tarafından işlenecektir. Fakülte misafir öğretim elemanlarının hafta içi her gün beş ders (Çarşamba durumunda dört) vermesi planlanmıştır.

Masterclass’lar

Ustalık sınıfları, dört uluslararası konuk sanatçının her biri tarafından Bilkent Konser Salonu’nda halka açık olarak verilecektir. Bunlar öğleden sonra geç saatlerde, akşam yemeğinden önce ve günlük derslerin bitiminden sonra yapılacaktır. Masterclassların süresi 160 dakikadır. Performans için dört öğrenci seçilecektir; her biri 40’ar dakikalık eğitim süresi alacaktır (derslerle aynı süre). Bilkent Piyano Bölümü, halka açık masterclass’a katılan öğrencilerin festival süresince ders aldıkları konuk sanatçı ile ustalık sınıfında çalışacakları kişinin farklı olması için bir planlama yapmaya çalışacaktır.

Konserler

İki konser planlanmaktadır: İlki, bu yılki festival için davetli konuk sanatçılarımızın yer aldığı karşılama konseri. Konuk sanatçıların her biri kendi seçtikleri bir eseri seslendireceklerdir. İkincisi ise kapanış konseri; burada aktif katılımcılar çalıştıkları eserleri icra etme şansına sahip olacaklardır. Ek olarak, fakültemiz konuk sanatçıların tam bir solo resital sunmalarını da teşvik eder – eğer sanatçı kabul ederse, resitalleri akşam saatinde planlanacaktır.

Seminerler

Şu anda iki seminer planlanmaktadır. Her ikisi de çevrimiçi biçiminde sunulacaktır. Konular piyano tekniği, müzisyenlik ve tarihsellik ile ilgili olacaktır. Seminerler hafta içi ve sonu boş kontenjanlarda planlanacaktır.

Hafta sonları

Cumartesi günü gezi günü olarak planlanmıştır. Festival, Ankara ve çevresindeki çeşitli turistik yerlere ulaşım sağlayacaktır. Bilkent Piyano Bölümü, o gün festivale konuk sanatçıları şehir turuna çıkaracaktır. Cumartesi günü sabah bir seminer (sunucu ile saat dilimi farklılıkları nedeniyle) ve Pazar akşamı ise kapanış konseri planlanmaktadır.